გაკვეთილის მსვლელობა
I
შესავალი
გამოწვევის ფაზა
აქტივობა
# 1 ორგანიზაციული მხარე
და მიზნის გაცნობა / 2 წთ
/
კლასის ორგანიზების
ფორმა : საერთო-საკლასო
აქტივობის
მიზანი : მოსწავლეთა სწრებადობის შემოწმება,
საგაკვეთილო პროცესისათვის მომზადება .
გაკვეთილის მიზნისა და
შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
აქტივობის
აღწერა : ვესალმები მოსწავლეებს, საკლასო ჟურნალში
ვაფიქსირებ თარიღს და „ არ “- ებს
საჭიროების შემთხვევაში.
მოსწავლეებს ვაცნობ გაკვეთილის თემას და მოკლევადიან მიზანს ვაკავშირებ გრძელვადიან მიზნებთან. ვესაუბრები
გაკვეთილის ტიპის
შესახებ. მიზანს ვაკრავ თვალსაჩინო ადგილას. ვახსენებ
მათთვის ცნობილ შეფასების რუბრიკებს და ქცევის წესებს, როგორც საერთო
საკლასო, ისე ჯგუფური მუშაობისათვის,
რომელთაც ვურიგებ სამუშაო მაგიდაზე.
აქტივობა #
2 გამოწვევა წინარე ცოდნის
განმტკიცება და შემოწმება / 8 წთ /
კლასის ორგანიზების
ფორმა : საერთო
საკლასო ; ინდივიდუალური
მიზანი: მასწავლებელი
შეახსენებს
მოსწავლეებს წინარე
ცოდნას და შეამოწმებს
მათ მზაობას
გაკვეთილისთვის;
აღწერა:
მასწავლებელი სვამს კითხვებს თემაზე : ნერვული სისტემა .
მოსწავლეები პასუხობენ;
საუბრობენ ნერვული
სისტემის მოქმედების თავისებურებებზე; განასხვავებს ნერვული სისტემის ტიპებს.
მასწავლებელი
ახსენებს ადამიანის თავის ტვინის
აგებულებას და ფუნქციებს.
1.
რა არის ნერვული სისტემა და რა
ფუნქცია აკისრია მას ადამიანის ორგანიზმში?
2.
რა ქმნის ნერვულ სისტემას?
3.
რისგან შესდგება ნერვული ქსოვილი?
როგორი აგებულება აქვს ნეირონს?
4.
რა არის რეცეპტორი? და რა ასრულებს
რეცეპტორის ფუნქციას?
5.
როგორ ახერხებენ ნეირონები ფუნქციის
შესრულებას? რა არის ნატრიუმ/კალიუმის ტუმბო?
6.
რამდენი ნაწილისგან შესდგება ნერვული
სისტემა?
7.
დაასახელეთ თავის ტვინის განყოფილებები.
8.
დაასახელეთ ჰემისფეროს წილების
ფუნქციები.
9.
ტვინის რა ნაწილს მოიცავს ღერო
და რა არის მისი ფუნქცია?
10.
რა ფუნქცია აკისრია ნათხემს?
11.
რა არის ზურგის ტვინის ფუნქცია?
12.
რა არის რეფლექსი? რეფლექსური რკალი?
II ძირითადი ნაწილი
სიღრმისეული
წვდომის ფაზა
აქტივობა #
3 ახალი ინფორმაციის წარდგენა მინი - ლექცია / 8 წთ
/
კლასის ორგანიზების ფორმა : საერთო საკლასო
აქტივობის
მიზანი : პრობლემის გააზრება
მეთოდი : მინი- ლექცია.
მიზანი : ინფორმაციის
მიწოდება ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ.
აღწერა: პროექტორის
გამოყენებით მოსწავლეებს ვუხსნი ახალ მასალას.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებს
და უხსნის თუ როგორი დამოკიდებულება
არსებობს სხვადასხვა ნითიერებების
მიმართ. საუბრობს ფიზიკური და ფსიქოლოგიური დამოკიდებულების შესახებ.
მოჰყავს შესაბამისი
მაგალითები.( შესაბამისი მასალების
გაშუქებას ახდენს პროექტორის
საშუალებით) ახალი მასალის
მასალის
გაცნობის მიზნით.
პრობლემის გააზრების მიზნით ვსვამ კითხვებს : რა პრობლემას
ხედავთ ? რისი საშუალებით და სად გადადის
შხამიანი ნივთიერებები ? მოსწავლეები
ერთვებიან და პასუხობენ კითხვებს. მინი ლექციისა
და საპრეზენტაციო მასალით,
ჩემ მიერ შექმნილი სასწავლო რესურსით
მომზადებული სლაიდებით Power Point - ის პროგრამის,
გამოყენებით მოსწავლეები მიმყავს
ფსიქოაქტიური ნივთიერებებით გამოწვეული პრობლემის
გააზრებისა და ანალიზისაკენ.
აქტივობა #
4 ტექსტზე მუშაობა, მოსაზრებების შეჯერება , ვარაუდების
გამოთქმა , პრეზენტაცია / 20
წთ /
კლასის ორგანიზების ფორმა : ჯგუფური
/10 წთ+4 x2,5წთ/
აქტივობის
მიზანი: ფსიქოტროფული ნივთიერებების დახასიათება,
ადამიანის ორგანიზმზე მათი მოქმედების დადგენა, პრობლემის
იდენტიფიცირება, მიზეზებისა და პრობლემის გადაჭრის
გზების დასახვა.
მეთოდი : პრეზენტაცია - იფიქრე, განჭვრიტე , წაიკითხე
და დაუკავშირე სტრატეგიით.
აქტივობის აღწერა : კლასი დაყოფილია
4 ჯგუფად. შევახსენებ პრეზენტაციის წესებს, შეუძლიათ პრეზენტატორს დაეხმაროს
ჯგუფის
თითოეულმა წევრმა და გააკეთონ
ნამუშევრის პრეზენტაცია. ამით მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ თანამშრომლობის უნარ-ჩვევა.
ვურიგებ თითოეულ ჯგუფს მასალის ქსეროსს და
ბარათებს - კითხვებით,
ნივთიერების მითითებით (განსხვავებული ნივთიერება თითოეული
ჯგუფისათვის), რის მიხედვითაც იმუშავებს ჯგუფები
I ჯგუფი
- რა გავლენა
აქვს ადამიანებზე სტიმულატორების ხანგრძლივ გამოყენებას?
II ჯგუფი
- რა გავლენა
აქვს ადამიანებზე დეპრესანტების ხანგრძლივ
გამოყენებას?
III ჯგუფი
- რა გავლენა აქვს ადამიანებზე ნარკოტიკების
ხანგრძლივ გამოყენებას?
IV ჯგუფი
-რა გავლენა აქვს ადამიანებზე ჰალუცინოგენების ხანგრძლივ გამოყენებას?
პირველი ეტაპი
- იფიქრე : მოახდ ინე ნივთიერების მიხედვით გამოწვეული პრობლემის
იდენტიფიცირება.
მეორე ეტაპი - განჭვრიტე : რა მიზეზებმა შეიძლება მიიყვანოს ადამიანი ამ
გადაწყვეტილებამდე .
მესამე ეტაპი - წაიკითხე : გულდასმით
წაიკითხე ტექსტი, გაეცანი ნივთიერებას და გაანალიზე რა შედეგამდე მიჰყავს ადამიანი
მოცემული
ნივთიერების მოხმარებას და შედეგად რა პრობლემა დგება.
მეოთზე ეტაპი
-
დაუკავშირე : პრობლემის გამომწვევი
მიზეზებისა და შედეგებიდან გამომდინარე დასახე
პრობლემის გადაჭრის გზები.
მოსწავლეები გაეცნობიან ფსიქოაქტიური
ნივთიერებებს, ამ ნივთიერებათა ზემოქმედებას ორგანიზმზე,მათი ზემოქმედებიდან
გამომდინარე შედეგებიდან გამოკვეთავენ პრობლემას და დასახავენ პრობლემის
გადაჭრის გზებს;
საკითხში უკეთ გარკვევისთვის მოსწავლეები ახდენენ ქსერომასალიდან ნიკოტინის, ალკოჰოლის,ნარკოტიკის და სხვა ფსიქოაქტიური
ნივთიერებების შესახებ ინფორმაციის მოძიებას, გაცნობას, ჩანაწერების გაკეთებას სამუშაო ფურცლებზე , საკითხის შეფასებას.
ასრულებენ მოცემულ დავალებას და მსჯელობით წარადგენენ მთელი კლასის წინაშე.
/დანართი 3
/
III
დასკვნითი ნაწილი
რეფლექსიის ფაზა
აქტივობა
# 5 გაკვეთილის შეჯამება / 4 წთ /
კლასის ორგანიზების ფორმა : საერთო საკლასო
აქტივობის
მიზანი : მოსწავლეებმა შეძლონ თავიანთი ცოდნის განმტკიცება , გაღრმავება.
მეთოდი : ინტერაქტიული
აქტივობის
აღწერა : გაკვეთილის თემიდან გამომდინარე ვსვამ საკვანძო კითხვებს,(1.ნარკოტიკული
საშუალებები ცენტრალური ნერვული
სისტემის რომელ უბნებზე მოქმედებენ? 2. რა არის ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გამოყენების
შედეგად გამოწვეულიპრობლემების
გამოწვევის ძირითადი მიზეზი? 3.ზოგჯერ სიგარეტის მოწევის
შემდეგ, ადამიანს ხელების კანკალი ეწყება. როგორ ფიქრობთ რა
შეიძლება იყოს ამის მიზეზი? 4. ცნობილია ყავა ძლიერი
შარდმდენია, როგორ ფიქრობთ, რატომ ძლიერდება შარდის წარმოქმნის პროცესი
ყავის დალევის შედეგად?)
ვაჯამებ მთელ საგაკვეთილო პროცესს;
ავღნიშნავ როგორ შეძლეს მოსწავლეებმა ფსიქოაქტიური ნივთიერებებით გამოწვეული პრობლემის
-
-ანალიზი, საჭირო ინფორმაციის მობილიზება,
პრობლემის აღმოჩენა, პრობლემის გადაჭრის გზების ძიება;
აქტივობა #
6 მოსწავლეთა შეფასება
/
2 წთ /
კლასის ორგანიზების ფორმა : ინდივიდუალური; ჯგუფური;
აქტივობის
მიზანი : უკუკავშირის მიცემა - მოსწავლე ფასდება გაკვეთილის პროცესში ჩართულობით,
ახალი მასალის ათვისების დონით
და გაკვეთილზე შესრულებული სამუშაოების ხარისხით. ვურიგებ გასასვლელ ბილეთებს და მოსწავლეებიდან მიღებული ინფორმაციიდან
გამომდინარე შედეგებზე ვიმსჯელებთ მომდევნო გაკვეთილზე. /
დანართი 1;
2; 4. /
მეთოდი : ვერბალური;
აქტივობის
აღწერა : მოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი გაკვეთილზე მოსწავლეთა
ინდივიდუალური ჩართულობის
განმსაზღვრელი და ჯგუფური
მუშაობის დროს ჩართულობის
განმავითარებელი შეფასების რუბრიკით.
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობის და რუბრიკის
კრიტერიუმების / დანართი
1 ; 2 ; 4. /
აქტივობა #
7 საშინაო
დავალების მიცემა
/ 1 წთ /
კლასის ორგანიზების ფორმა : საერთო საკლასო
აქტივობის
მიზანი : ვაცნობ
საშინაო დავალებას
მეთოდი : ვერბალური; ინსტრუქტაჟი
აქტივობის
აღწერა : გაკვეთილზე მიღებული ცოდნისა და გამოცდილების მიხედვით მოსწავლეებმა მოიძიონ ფსიქოაქტიური
ნივთიერებების შესახებ ინფორმაციები და
მომავალ გაკვეთილზე ჯგუფებს შორის წარმართონ დისკუსია საქართველოში ამ საკითხთან
დაკავშირებით არსებულ პრობლემებზე.
|